دنیای عظیم رنگ

دنیای رنگ و پوششها بخصوص پودری و آب پایه وسیعتر از آنی است که فکر میکنیم.قدمت رنگها و و پوششها هم بسیار زیاده و به هزاران سال قبل بر میگردد.

بشر برای اولین بار از رنگدانه های طبیعی برای زیباسازی ساخته های خود استفاده میکرد..رنگدانه هایی از قبیل روناس،پوست گردو و زعفران و….. به تدریج بشر به ترکیب رنگدانه ها و پلیمرهای طبیعی مـثل صمغ درختان و گیاهان دست یافت و کاربرد حفاظتی را از رنگ بدست اورد. این فرایند هزاران سال توسعه پیدا کرده است تا امروزه به نسل جدید رنگها و پوششها رسیده است.  رنگ پودری و رنگ پایه آب و رنگ الکترودیپوزیشن و….جزو نسلهای جدید هستند. ولی کار به اینجا ختم نمیشود. از زمانیکه صنعت پلیمر هم پدیدار گردید و در صنعت رنگ هم نفوذ کرد، سرعت تغییرات بیشتر و بیشتر شد.با ایجاد و اکتشاف پلیمرهای گوناگون، پوششهای گوناگونی هم وارد بازار شدند. امروزه پلیمرهای آکریلیک،پلی اورتان،پلی استر و ….همگی باعث ایجاد محصولات پوششی جدیدی گردیده اند. بگونه ای که هر کدام از آنها در نوعی از رنگها تاثیرگذارند.

البته ماجرا ادامه دار تر از آنی است که قابل تصور باشد. و در آینده شاهد ظهور تکنولوژیهای جدیدی در زمینه رنگها خواهیم بود.با ورود تکنولوژی نانو بهکلیه صنایع سرعت و نوع تغییرات بسیار زیاد و متنوع بوده است بگونه ای که هر کدام از صنایع موجود  خود در حال تبدیل شدن به دهها و بلکه صدها زیرشاخه هستند. چه بسا روزی خواهد رسید که نگاه آیندگان به دانش ما در مورد این صنعت مانند نگاه ما به کودکان دبستانی  باشد. همچنانکه رنگهای هوشمند و رنگهای برپایه تکنولوژی نانو در راهند،در آینده رنگهای دیگری نیز پدیدار خواهند شد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *