انشعابات بزرگ در دنیای رنگ و پوشش

در بخش قبل کلیاتی از پیدایش رنگ و پوشش عنوان شد. در این بخش این مبحث را بازتر کرده و توضیحاتی اجمالی عنوان میگردد.

از روزگاران قدیم بشر به زیبایی علاقه زیادی داشته است. این حس انسان باعث رشد بشریت در زمینه های مختلف گردیده است. در ابتدا بشر تنها برای زیبایی چهره از رنگدهی گیاهانی مثل روناس و زعفران و پوست گردو و  استفاده میکرد.  با پیدایش راههایی برای ساخت بالاپوش از جنس پشم و…..برای رنگرزی آنها از رنگهای طبیعی استفاده میکرد.  بعدها با زیبایی ظروفی که میساختند و برای زنگ آمیزی خانه های خود.

این پروسه رنگ و پوشش را به سمت مطالعات تجربی پیش برد. کم کم به علمی تبدیل شد. صنعت نساجی و نقاشی و لوازم آرایشی گسترش یافتند. بعدها بشر در زمینه حفاظت از ساخته های خود نیز کاربردهایی از رنگ و پوشش پیدا کرد. برای جلوگیری از خوردگی فلزات, عایقکاری،محافظت از باران و رطوبت، محافظت از گرما و سرما، محافظت از نور خورشید و اشعه uv و مسایل دیگر صنعت رنگ و پوشش را به شدت متحول کرد.

تحول در زمینه صنعت رنگ و وپوشش در ده های اخیر از این هم بیشتر و سریعتر شد. با گسترش صنعت پوششهای صنعتی نیز به این عرصه اضافه شد؛ بر این اساس پوششهای صنعتی بسیار فراگیر شد و صنایع بزرگی همچون آلومینیوم و اتومبیل و لوازم خانگی تحولی عظیم در این صنعت ایجاد کرد؛ و انواع رنگهای صنعتی کوره ای و هواخشک را پدید آورد. این نوع رنگها و پوششها خود به دسته بندیهای مختلف بر اساس رزینهای مختلف تقسیم شدند. با توجه به مشکلات زیست محیطی و سلامت انسان تکنولوژیهای جدیدی به صنعت رنگ و پوشش اضافه شدند؛ و رنگهای پایه آبی و رنگهای پودری بشدت گسترش یافتند…

دنیای رنگ پودری بر اساس رزینهای اپوکسی آغاز بکار کرد؛  ولی کم کم به رنگها و پوششهای پودری اپوکسی پلی استر، رنگهای پودری پلی استر خالص، رنگهای پودری پلی اورتان، رنگها  و پوششهای پودری آکریلیک و…..دسته بندی شدند.

هرکدام از این دسته ها کاربردهای مختلفی دارند که در بخشهای بعد براتون به تفصیل شرح خواهم داد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *